null Obě mláďata sokola stěhovavého ve Žďárských vrších úspěšně vyletěla z hnízda

AOPK ČR, Správa CHKO Žďárské vrchy

Obě mláďata sokola stěhovavého ve Žďárských vrších úspěšně vyletěla z hnízda

7. 7. 2025

Pár sokolů stěhovavých, který letos zahnízdil na skalním útvaru Čtyři palice v chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, úspěšně vyvedl dvě mláďata. Oba mladí dravci už opustili hnízdo a podnikají první lety v okolí. Omezení vstupu do přírodní rezervace přestává platit k 30. červnu. Jedná se o mimořádně cenný výsledek ochranářského úsilí, které umožnilo návrat tohoto ohroženého druhu do CHKO po téměř sedmi desetiletích.

„Letošní hnízdění považujeme za velmi úspěšné – obě mláďata zdárně rostla a nakonec i v pořádku vyletěla. Potvrdilo se, že Čtyři palice poskytují sokolům vhodné prostředí s dostatkem klidu i potravních zdrojů,“ uvádí Václav Hlaváč z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Oblíbený skalní útvar mezi návštěvníky i horolezci si vybral pár tvořený dvouletou samicí původem z německého Saska, z okolí Wolkensteinu a nekroužkovaným samcem.

Sokol stěhovavý patří k vrcholovým predátorům a indikátorům zdravé přírody. V polovině 20. století z velké části Evropy, včetně České republiky, vymizel zejména kvůli používání insekticidu DDT, který narušoval reprodukci dravců. Díky zákazu této látky a mezinárodním záchranným programům se druh začal pozvolna vracet – dnes v Česku hnízdí více než stovka párů, a návrat do Žďárských vrchů je důležitým milníkem tohoto trendu.

Zásadní pro úspěšné hnízdění je klid na lokalitě. Sokol stěhovavý je na rušení mimořádně citlivý. Právě proto byla během hnízdního období omezena dostupnost přírodní rezervace Čtyři palice – skalního útvaru, který je jinak vyhledávaný turisty i horolezci. Modrá turistická trasa zůstala přístupná, vstup ke skále ale nebyl po dobu hnízdění možný. I z toho důvodu byl ve dnech návštěvnických špiček přítomen pracovník AOPK ČR nebo strážce přírody.

Děkujeme veřejnosti, že zákaz respektovala. Klid je pro sokoly klíčový – i krátkodobé vyrušení může totiž umožnit krkavcům odnést ze sokolího hnízda vejce nebo malá mláďata.  Věříme, že i díky spolupráci s návštěvníky CHKO budeme moci v budoucnu ohlásit další úspěšná hnízdění,“ dodává Václav Hlaváč.

Ochránci přírody budou lokalitu i nadále sledovat a na skalách provádět pravidelný monitoring. Cílem je, aby se sokoli stěhovaví stali trvalou součástí fauny Žďárských vrchů.

Starost rodiče o mláďata, foto: Petr Mückstein
Mladý samec sokola sleduje další stěhovavý druh babočky bodlákové, foto: Petr Piechula